Ortonyxie

Obor, který se zabývá rovnáním nehtů, se nazývá ORTONYXIE. Stejně jako v ortodoncii (rovnání zubů) se i my zabýváme rovnáním, ale nehtů. Navrženým terapeutickým výsledkem je tedy aparát, který nazýváme nehtové rovnátko. Rovnátka se aplikují na nehty, které zarůstají a svým tlakem udržují nehet ve správné podobě tak, aby vhodně odrostl a nezarůstal dál. Nehtové rovnátko je nejideálnější ověřené a účinné řešení pro zarostlé nehty. Rovnátka se nosí dlouhodobě až do vyřešení problému. Úleva od bolestivého zarostlého nehtu přichází do několika dnů. Rovnátko se aplikuje ideálně po pedikúře.

Pro rovnání nehtů se používá několik typů nehtových špon (rovnátek) – například nalepovací plastové špony, plastové kombinované s drátkem a kovové špony.

Před aplikací špony se provádí přístrojová pedikúra, kompletní ošetření nohou, zahrnující odstranění zrohovatělé kůže, úpravu kůžiček kolem nehtů i opečování samotných nehtů drobnými frézkami. Pedikúra je velmi příjemná a díky ní jsou nehty dokonale připravené na nalepení špony bez lakování.

Díky kombinaci kvalitní pedikúry a „rovnátek“ můžete předejít nepříjemnému chirurgickému zákroku.

Deformované, stočené nehty nebo další potíže ve formě zarostlých nehtů jsou velmi rozšířeným problémem pro celou řadu pacientů. Různě deformované typy nehtů a zarostlé nehty se zpravidla projevují v důsledku genetické predispozice. Zarostlé nehty mohou také vznikat nesprávným stříháním nebo používáním nevhodné obuvi a velmi často jsou doprovázeny bolestmi a záněty nehtových valů.

Rovnání nehtů je disciplína oboru komplexní péče o nohu, která je velmi složitá, náročná na preciznost, přesnost, talent a na schopnost správně a odpovědně reagovat na danou situaci, kterou je třeba vždy profesionálně vyřešit. Při práci v ortonyxii se používají potřeby a pomůcky převzaté z oboru ortodoncie. Tyto pomůcky nejsou levné a pořizovací cena vybavení pro zahájení rovnání nehtů je dost vysoká.

Nejedná se sice o zdravotnickou činnost, ani tím nehty neléčíme, nýbrž napravujeme, a ani není vyžadováno zdravotnické vzdělání, ale tato činnost je velmi kvalifikovaná a náročná na perfektní provedení, hygienu a profesionalitu.
Ortonyxie je v zemích EU nedílnou součástí vzdělávání v oboru podologie.

Jak probíhá léčba rovnátky

Při 1. návštěvě – začínáme ideálně pedikúrou, abychom mohli léčit zarostlé nehty, musí být celkově ošetřená i noha (a nehet tím připraven na rovnání). Dále následuje vstupní vyšetření, konzultace, uvolnění postiženého místa, ošetření a zhotovení otisku.

Při 2. návštěvě – je nasazeno samotné rovnátko, postižené místo opět ošetřeno a pacient je poučen.

Další návštěvy u nás jsou pak obvykle v intervalu od 2 do 6 týdnů – a děláme při nich kontrolu případně korekci (nebo výměnu) rovnátka a dle potřeby i celkové ošetření nohou (pedikúru) nebo jiná ošetření podle Vašeho plánu léčby.

Rovnání je proces dlouhodobý, je třeba naplánovat cca 9 – 12 návštěv na další aktivace. Návštěvy by měly být cca každých 4 – 6 týdnů. Je-li doba mezi jednotlivými aktivacemi delší, nestane se nic, pouze se doba do úplného uzdravení může prodloužit. Během odrostu nehtu není stav zhoršen, neboť rovnátko nedovolí, aby se nehet podtočil.

Návazná péče

Léčbu často kombinujeme s dalšími ošetřeními (například výrobou vhodných vložek a vhodným cvičením k posílení stability nohy u fyzioterapeuta), to aby se nehty nejen vyléčily, ale nehty dále nezarůstaly. Důležitá je také domácí péče, s tou Vás podrobně seznámíme při první návštěvě.

Délka léčby

Průměrně se pohybuje od 8 do 12 měsíců.

Existují 2 typy rovnátek

Jednostranná rovnátka používáme u lehce zarostlých nehtů nebo nehtů zarostlých jen z jedné strany. Aplikujeme je při první návštěvě a když odroste, měníme je za nové.

Oboustranné rovnátko (Ross Fraser), to vyrobíme na míru na základě otisku nehtu a nasadíme za +-3 dny.

Obě metody jsou účinné a volíme tu, která je pro Vás lepší. Průměrná cena celé léčby je podobná u obou typů. Záruka je u 1 stranného rovnátka 7 dní a oboustranné Vám v případě ztráty vyrobíme nové.

Jsou s rovnátky nějaká omezení?

Rovnátka neomezují (ani v obuvi) a můžeme je nasazovat dětem od 3 let. Prvních několik dní po aplikaci může být nehet citlivý. S rovnátky nedoporučujme nehty mastit nebo dlouhodobě máčet. Nehty s rovnátky lze barevně lakovat (na 1. pohled pak není rovnátko vidět).

Je to definitivní řešení?

Po terapii rovnání, je vhodné doržovat zásady preventivní péče. Pokud Vám nehty nezarůstají dlouho, je možné, že během jednoho roku léčby rovnátka již nebudete potřebovat. V případě, že nehty zarůstají chronicky je vhodné rovnátka nosit i po skončení léčby preventivně.

Prevence zarůstání nehtů

 • Choďte pravidelně na profesionální pedikúru

Nehtová rovnátka / výběr

 • Ross Fraser – V EU nejoblíbenější rovnací aparátek drátkový jednodílný.
 • 3TO-Spange, VHO-Osthold-Spange, ORa-Spange – Složitější, ale velmi účinné aparátky složené z více částí.
 • BS-Spange, Onyclip – Popupární plastové a kovové aparátky, které se lepí na povrch
  nehtové ploténky.

Možnosti jak řešit zarostlý nehet

 • šetrná systematická úprava a vybrušování
 • tamponáž speciální podnehtovou tamponovací páskou
 • nehtová rovnátka, protektory, trubičky
 • podpůrné odtahování nehtových valů pomocí lepících pásek
 • edukace o vhodné obuvi a při stěsnání prstce a palce zabezpečit oddělení

Jedná se o velmi jednoduchou, ale účinnou metodu, kterou lze dlouhodobě ulevovat tkání, do které vrůstá nehtová ploténka. Nejdůležitější je co nejdříve vyhledat pomoc specialisty podologa, dermatologa či odborného pedikéra.